Akademia Mądrego Życia

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Start O Akademii Kodeks współpracy

Kodeks współpracy

Email Drukuj PDF
Spis treści
Kodeks współpracy
Zasady komunikacj
Wszystkie strony

Kodeks współpracy członków Akademii Mądrego Życia

 1. Jesteśmy tutaj i chcemy razem pracować, bo wierzymy, że wiedza którą propagujemy pomaga nam samym mądrzej i radośniej żyć i chcemy się nią dzielić z innymi, po to by także mogli zmienić na lepsze swoje życie. Zapraszamy do współpracy na zasadach win - win (wygrana wygrana).
 2. Wartości

  Każdy ma prawo mieć własne przekonania i możemy się różnić w niektórych sprawach, tym co nas łączy są wspólne wartości według których chcemy żyć i przekonanie, że warto budować swoje szczęście w oparciu o 7 elementów systemu TeTa opracowanego przez Tadeusza Niwińskiego, patrona AMŻ. Elementy systemu TeTa to:

  • Zrozumienie
  • Siła
  • Odporność
  • Celowość
  • Skuteczność
  • Autorytet
  • Radość

  a ich opis można znaleźć na stronie http://amzamz.vot.pl/o-akademii/idea-systemu-teta.html

  Wartości którymi chcemy się kierować to 12 uniwersalnych wartości moralnych opisanych przez członka honorowego AMŻ, panią Irenę Koźmińską w Programie Nauczania Wartości Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Są to:

 3. Umowy

  Praca w stowarzyszeniu opiera się na dobrowolnie zawieranych umowach. Zakładamy że uczciwi ludzie dotrzymują umów. Jeśli ktoś z jakichś względów nie chce lub nie może wywiązać się z podjętych zobowiązań może zmienić umowę w porozumieniu z drugą stroną, naprawiając ewentualne szkody jakie zerwanie lub zmiana umowy powoduje.

 4. Problemy i konflikty

  Podczas wspólnej pracy mogą pojawiać się problemy i konflikty. Konflikt sam w sobie nie jest niczym złym, ale niewyjaśniony i bez znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania jest hamulcem, który blokuje energię do działania. Konflikt może budzić silne emocje, jednak zakładamy dobre intencje i życzliwe nastawienie partnerów i dążymy do racjonalnego wyjaśnienia spornych kwestii (bez obrażania się). W każdej sytuacji koncentrujemy się na szukaniu rozwiązań, nie winnych.Jeśli uważasz, że ktoś w organizacji zachowuje się niewłaściwie, możesz:

  4.1. Zwrócić temu komuś uwagę. Twoim obowiązkiem jest wtedy podać jaką zasadę (pisaną lub niepisaną) ta osoba złamała, lub jakie wykroczenie popełniła. Jednym z poważniejszych problemów we współpracy jest zgłaszanie nieuzasadnionych pretensji i zarzutów. Zwracając komuś uwagę, precyzyjnie opisz okoliczności i na czym polega wykroczenie.

  4.2. Masz też możliwość (szczególnie jeśli zwrócona uwaga nie pomogła) skierować sprawę do osoby odpowiedzialnej za działania w ramach których zostałeś niewłaściwie potraktowany (prezydenta klubu, opiekuna grupy dyskusyjnej, dyrektora ds. czatów czy prezydenta Akademii). Jeśli sprawa nie zostanie przez nich rozstrzygnięta masz możliwość odwołania się do Tadeusza Niwińskiego - jako bezstronnego autorytetu Akademii.

 5. Wyróżnienia i nagrody, zadośćuczynienie i kara.

  Wyróżnienia i nagrody, jak również kary dla osób łamiących przyjęte zasady i zadośćuczynienie dla osoby pokrzywdzonej są ustalane przez Radę Liderów lub Walne Zgromadzenie. Wniosek w tych sprawach może złożyć każdy członek AMŻ.

  Sens zadośćuczynienia jest podwójny. Nie tylko jest to rekompensata wyrządzonej krzywdy, ale również okazja do zamknięcia sprawy tak, aby nie mogła być w przyszłości przedmiotem manipulacji. To jest bardzo zdrowy zwyczaj, jeśli strona pokrzywdzona formalnie "przyjmuje przeprosiny", bo w tym momencie przebacza. "Apologies accepted" = "przeprosiny przyjęte" oznacza zamknięcie sprawy i pretensji. Osoba pokrzywdzona może nie chcieć korzyści dla siebie i ma prawo użyć tej okazji do uzyskania czegoś (pracy społecznej) dla grupy.

 6. Dążąc do sprawnego porozumiewania się i wzajemnego zrozumienia stosujemy podane dalej zasady komunikacji


 

Kontakt

Siedziba Stowarzyszenia:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź

Adres do korespondencji:
ul. Sportowa 4
98-161 Zapolice
email: a-m-z@wp.pl
tel: 605 826 175

nr konta Stowarzyszenia:
Idea Bank
94 1950 0001 2006 0005 1799 0002

KRS: 000024225
NIP: 7251933589
Regon: 100 105 598

Polecane pozycje literackie

"Drogi do wolności" - praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Niwińskiego

Przedstawiam, wydaną w czerwcu 2013 roku, książkę będącą wspólnym dziełem członków naszej Akademii.

"Drogi do wolności"

Więcej …
 
Książki przeczytane w pociągu...

Długa podróż pociągiem jest dla mnie okazją do czytania. A, że ostatnio trochę jeździłam, to wpadły mi w ręce różne książki. Opiszę dziś dwie  z nich.

Pierwsza to "Alicja" Jacka Piekary.
Książeczka niewielka rozmiarem a wielka treścią. W atmosferze tajemniczości poznajemy tytułową 14-stoletnią Alicję i pewnego pisarza scenariuszy.
Alicja zadaje pytania, on odpowiada. Bardzo celne są to pytania i bardzo bezpośrednie.
A, że trafiają do człowieka - myśliciela, odpowiedzi na nie są równie ciekawe.

Więcej …