To normalne, że w ciągu dnia odczuwamy szeroki wachlarz emocji. Normalna jest także emocjonalna reakcja na stresujące czynniki w naszym życiu. Jeśli jednak często doświadczasz negatywnych emocji i czujesz, że nie jesteś w stanie ich kontrolować, pomocne może być zbadanie przyczyn takiego stanu rzeczy.
Jak pokonać blokadę emocjonalną i rozpocząć konstruktywne działanie?
Są rzeczy, które można zrobić, aby odzyskać dobre samopoczucie. Można zacząć od przyznania się, że sprawy nie układają się tak, jak byśmy chcieli. Następnie zacznij szukać przyczyny swojego niepokoju. Co się stało, że tak się czujesz? To normalne, że od czasu do czasu czujesz się przygnębiony, ale jeśli zdarza się to częściej, prawdopodobnie coś jest nie tak.
Należy zadać sobie pytanie, dlaczego tak się czujesz. Co powoduje, że tak się czujesz? Być może okaże się, że ma to związek z czymś, co wydarzyło się w przeszłości. Może to być sytuacja, która powoduje, że tak się czujesz.
Kiedy już przyznasz, że sprawy nie układają się tak, jak byś chciał, i poznasz tego przyczynę, możesz zacząć szukać sposobów przezwyciężenia blokady emocjonalnej i zacząć działać konstruktywnie.
Jakie są sposoby na rozpoznanie czy nasze emocje blokują nas przed konstruktywnym działaniem?
Emocje to użyteczne sygnały, które mówią nam, kiedy coś jest ważne. Nie są one jednak zbyt pomocne, jeśli prowadzą nas do działań, które nie służą realizacji naszych celów.
Gdy tylko rozpoznasz, że emocje przeszkadzają Ci w osiągnięciu celu, możesz zmienić kurs. Jeśli odczuwasz złość, możesz zatrzymać się i zastanowić, w jaki sposób ta emocja wpływa na twoje zachowanie. Jeśli odczuwasz wstyd, możesz skonfrontować się z nim i przyznać, że jest niepotrzebny i niezasłużony. Jeśli odczuwasz niepokój, możesz skonfrontować się z nim i przyznać, że nie jest pomocny, ale jest normalny.
Jakie są najczęstsze przyczyny blokowania się przed działaniem?
Wszystkie one są w Twojej głowie. Aby upewnić się, że nie wyhamują one Twoich postępów, musisz być ich świadomy. Gdy złapiesz się na tym, że masz którąś z tych myśli, zatrzymaj się i zakwestionuj ją. Podam przykład:
Budzisz się w poniedziałek rano i czujesz się bardzo zmotywowany. W piątek masz w pracy ważne sprawozdanie i wiesz, że jego ukończenie zajmie Ci około tygodnia solidnego wysiłku. Zaczynasz tydzień z hukiem. Jesteś w pełni sił, ciężko pracujesz i masz świetne samopoczucie. W środę zaczynasz czuć się mniej zmotywowany. Prawdopodobnie jest to kombinacja kilku czynników, takich jak kilkudniowe zajmowanie się raportem, duże zmęczenie, a może coś, co wydarzyło się w pracy, a co pogorszyło nastrój. Nadal jesteś wystarczająco zmotywowany, aby zostać w pracy, ale teraz masz trudności. Pojawiają się myśli w rodzaju: 'Chcę wrócić do domu i wyluzować się dziś wieczorem. Nie chcę spędzić następnych kilku dni na pracy nad tym raportem. Zrobię to jutro”. Nie odkładaj w ten sposób rzeczy do zrobienia na inny termin, będziesz się cały dzień zadręczał, że tego nie zrobiłeś.